Czy to była najbardziej niebezpieczna zabawka dla dzieci w historii?

0 Comments


W latach 50. można było kupić dziecku radioaktywne próbki do zabawy

Laboratorium Energii Atomowej Gilbert U-238

Jako dziecko pamiętam, jak czytałem ostrzeżenia na plastikowych torbach na zakupy: “Ta torba nie jest zabawką, proszę trzymać z dala od dzieci”. Uważałem to stwierdzenie za zabawne. Oczywiście plastikowa torba na zakupy nie jest zabawką.

W tamtym czasie byłem zbyt młody, by zrozumieć powód tego ostrzeżenia – że wszystko może być zabawką i że zabawki mogą być niebezpieczne w niewłaściwych rękach. Przez lata słyszałem wiele historii o małych dzieciach połykających klocki lego lub małe baterie, albo o nastolatkach powodujących obrażenia przez latające kontrolery Wii.

Ale jeśli chodzi o naprawdę niebezpieczne zabawki, trudno byłoby pobić Laboratorium energii atomowej Gilbert U-238. Zapowiadany jako “ekscytujący i bezpieczny”, zestaw zawierał cztery zapieczętowane słoiki zawierające rzeczywiste rudy uranu. Wyprodukowany przez A.C. Gilbert Toy Company, zestaw ten pojawił się na rynku w 1950 roku w cenie 49,50 USD (ponad 500 USD w dzisiejszych pieniądzach).

W dzisiejszych czasach wydaje się zupełnie nieprawdopodobne, by taka zabawka dla dzieci została dopuszczona do sprzedaży. Proszę rzucić okiem na historię najbardziej niebezpiecznej zabawki w historii.

A. C. Gilbert z jednym ze swoich zestawów Erectora

The A. C. Gilbert Toy Company

Alfred Carlton Gilbert był jednym z najsłynniejszych amerykańskich producentów zabawek początku XX wieku. Urodzony w Oregonie, od najmłodszych lat wykazywał równe zainteresowanie nauką i magią, pracując jako magik, aby sfinansować sobie studia medyczne na Yale. Był także utalentowanym sportowcem, który zdobył złoto w skoku o tyczce na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1908 roku.

Po ukończeniu studiów Gilbert zainteresował się biznesem i założył firmę sprzedającą zestawy magiczne. Jednak jego firma szybko się rozwinęła i zaczęła sprzedawać szerszą gamę zabawek, z których większość miała cele edukacyjne w dziedzinie nauk ścisłych i inżynierii. Pierwszym dużym sukcesem firmy było wypuszczenie na rynek zestawów Erector – niezwykle popularnych zabawek konstrukcyjnych, których w latach 1913-1935 sprzedano ponad 30 milionów. Podczas pierwszej wojny światowej Gilbert zyskał przydomek “Człowieka, który uratował Boże Narodzenie” po tym, jak z powodzeniem lobbował w rządzie przeciwko…

Tags: , , , , , , ,